Kızlık Zarı Hakkında Bilgilendirme Sitesi
İzmir kızlık zarı dikimi , kizlik zari dikimi izmir , izmirde kızlık zarı dikimi , kızlık diktirme izmir , kızlık zar dikimi fiyatı ,kızlık diktirme ,kızlık zar dikimi ,kızlık dikimi ,kızlık diktirmek ,vajina dikimi ,kadınsaglik ,bakirelik dikimi ,bakirelik diktirme ,bekaret dikimi ,bekaret diktirme ,bekaret muayenesi fiyatı ,bekaret zarı dikimi ,bekaret zarı diktirme ,flep operasyonu kızlık zarı ,flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi fiyatı ,flep yöntemiyle kızlık zarı dikimi ,gecici kizlik zari dikimi anlasilirmi ,gecici kizlik zari dikimi ,gecici kizlik zari ,geçici kızlık zarı dikimi ,geçici kızlık zarı dikimi yaptıranlar ,geçici kızlık zarı diktirenler ,geçici kızlık zarı ,himenoplasti ,hymen dikimi,kalici kizlik zari dikimi ,kalici kizlik zari ,kızlık zarı kalıcı dikim ,kalıcı kızlık zarı ,kizlik diktirme ,kizlik zari dikim ,kizlik zari dikme ,kizlik zari diktirme,kizlik zari diktirmek ,kizlik zari tamiri ,kızlık ameliyatı ,kızlık dikme ameliyatı ,kızlık dikme ,kızlık diktirme ameliyatı ,kızlık diktirme fiyatı 2019, kızlık zari dikimi ,kızlık zarı ameliyatı ,kızlık zarı diken en iyi doktor ,kızlık zarı diken hastaneler ,kızlık zarı dikilmesi anlaşılırmı ,kızlık zarı dikimi 2019,kızlık zarı dikimi ameliyatı ,kızlık zarı dikimi flep yöntemi fiyatı ,kızlık zarı dikimi flep yöntemi ,kızlık zarı dikimi lazerle ,kızlık zarı dikimi yapan doktorlar ,kızlık zarı dikimi yapan hastaneler ,kızlık zarı dikimi ücreti 2019 ,kızlık zarı dikme ameliyatı ,kızlık zarı dikme ,kızlık zarı diktirme anlaşılırmı ,kızlık zarı diktirmek ,kızlık zarı fiyatı 2019 ,kızlık zarı flep yöntemi ,kızlık zarı kontrolü ücreti ,kızlık zarı muayene ücreti ,kızlık zarı muayenesi fiyatı ,kızlık zarı tamiri ,lazerle kızlık zarı dikimi fiyatı

Serviks Kanseri - Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı organı (serviks organı) neresidir?

Bayan üreme bölgelerinde "rahim ağzı" organı olan (serviks) rahim ile vajinanın birleştiği bölgede bulunur vajinanın alt kısmını içerir. Vajinadan gözlenmeye çalışıldığında vajinanın sonlarında yarım küre şeklindedir.

Serviks kanseri (servikal kanser) nedir?

Rahim ağzı kanseri bölgesinde gelişen kanserlere "serviks kanserleri" veya "servikal kanser" diye tanınmaktadır.

Serviks kanserleri (servikal kanser) Konsrol Sıklığı?

Rahim ağzı kanseri "serviks kanseri" veya "servikal kanserl" bayan üreme sistemi kanserleri sırasında ilkten sonra gelmektedir. Rahim ağzı kanserleri genellikle 34-56 yaşlarındaki bayanlarda gözlenmektedir. Dünyada yıllık ortalama 500.000 kişide rahim ağzı (serviks) kanseri gözlenmekte ve bu oranın yarısı kadar kişi hayatını kaybetmektedir

Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) nasıl oluşur?

Bu kanserlerin nedeni çok büyük bir olasılıkla "Human Papilloma Virusu’nun (HPV)" neden olduğu enfeksiyondur. Virüsün genellikle cinsel ilişki ile bulaştığı tespit edilmiştir. Rahim ağzı kanser hücreleri vücudun içinde ve dışındaki dokulara döşenen hücrelerden gelişmektedir. Bu döşeyici hücreler deri benzeri "çok katlı yassı epitel (Squamoz)" olmak üzere iki grupta incelenebilmektedir. Bu iki tip hücre grubundan farklı davranış özelliği gösteren kanserler gelişebilir.

(Yandaki resim- Cerviks kanseri görünümü)


Serviks kanserleri üç türlü olmaktadır

Serviks kanserlerinin yaklaşık olarak % 85'i çok katlı yassı epitelinden gelişen squamoz kanserlerdir. Salgı yapan hücrelerden gelişen adeno kanserler ise daha az oranda görülür. Bazen, her iki hücre tipinin de bir arada bulunduğu adeno-squamoz kanserler de izlenmektedir. Her kanserin türünün kendine özgü bir davranış şekli (tarzı) vardır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı (serviks) kanserinin erken dönemlerinde pek fazla şikayet olmayabilir. Çoğu kadın hastalık iyice ilerleyip başka organların çalışmasını engellemeye başlayıncaya kadar hastalığından habersizdir. Erken evrelerinde bile ağrı şikayeti olmayabilir. Genellikle ilk şikayetler ilişki sonrasında olan lekelenme tarzındaki kanamalardır. ("Postcoital kanama") Kanser hücreleri rahim ağzı bölgesinde oluştuktan sonra yıllar içersinde yavaş bir şekilde ilerleyerek etraflarındaki normal hücreleri ve dokuları da kansere çevirecek şekilde büyür. Belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ancak rahatsızlıklar başlar. Şikayetler oluşunca genelde kanser hücreleri geniş bir alana yayılmıştır.

Rahim Ağzı Kanserlerinde Tanı Nasıl Konulur?

Rahim ağzı (serviks) kanseri için yılda bir kere pap-smear testi yapılmalıdır. Eğer erken teşhis durumunda kolayla bu kanser hastalığı atlatılır.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanserlerinde Uygulanan Tedavi

Rahim Ağzı (Serviks) kanserinin tedavisi hastalığın geldiği evreye bağlıdır. Kanserli bölge sevikste milimetrik ölçüler alanında sınırlı ise buna "in situ rahim ağzı (serviks kanseri)" denmektedir. Böyle bir durumda eğer hastanın gebe kalma arzusu varsa, lokal olarak rahim ağzı (serviks) "konizasyon" denilen bir işlemle koni şeklinde alınır. Hastanın gebelik arzusu yoksa rahim tamemen alınmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserlerini Tedavi Eden Aşı Arayışı

Son zamalarda rahim ağzı (serviks) kanserine neden olan HPV ile ilgili teropotik (tedavi amaçlı) aşı geliştirilmesi için çalışmalar da bu kanserden kurtulmak için arayışlar aranmaktadır.


ONLİNE RANDEVU FORMU!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca 7/24 WhatsApp hattı ile kendisiyle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.